Araba çalışıp hemen duruyor arızası

Arabam çalışır çalışmaz stop ediyor

Bu sorunun kaynağı genellikle yakıt sistemi arızalarıdır. Aracın çalışır çalışmaz stop etmesinin başlıca sebepler

  • Yakıt Pompası
  • Krank Devir Sensörü
  • Enjeksiyon tıkanması Veya soketinde temassızlık olması
  • Orjinal Olmayan Şamandra takılması

Sorunun bunlardan birinde olduğunu nasıl anlayacağım dediğinizi duyar gibiyim.

YAKIT POMPASI – BENZİN POMPASI

İlk olarak yakıt pompasından başlayalım. İlk önce aracın kontağını açtıktan sonra arka koltuğa kulağımızı koyuyoruz. ” Uğultulu bir ses geliyor ise yakıt pompası çalışıyor demektir. Bundan sonra yapılacaklar ise kontağı açıp 10 saniye bekledikten sonra kapatın, bunu 7-8 sefer tekrar edin ve marşa basın. Böylelikle gücü ve basıncı yetmeyen yakıt pompasını aç kapa yaparak desteklemiş olup benzinin veya mazotun enjeksiyonlara basınçlı şekilde gelmesini sağlamış olduk. “
Eğer uğultulu ses gelmiyor ise yakıt pompasının büyük ihtimalle yandığına işarettir.

Krank Devir Sensörü

Sorunun krank devir sensörün’den kaynaklı olduğunu düşünüyor iseniz sadece 2 seçeneğiniz var. İlk olarak sensörü güzelce bir temizlemeyi deneyelim. Sensörü söktükten sonra balata spreyi yardımı ile ucundaki mıknatısı olabildiğince iyi temizlememiz lazım. Şanslı iseniz sadece pislendiği için doğru çalışmıyor olabilir. Temizledikten sonra da çalışmıyor ise mecburen yeni bir krank devir sensörü ile değiştirmeniz gerekecek.

Enjeksiyon tıkanması Veya soketinde temassızlık olması

Benzinli araçlarda pek görülmese de dizel araçlarda enjektörlerin tıkanması muhtemel ve her an olabilecek bir arızadır. Enjektörlerin tıkandığını düşünüyor iseniz elinizden pek bir şey gelmez. Ya yenisini alacaksınız yada temizlemek üzere sanayide bu işi yapan bir ustaya teslim edeceksiniz. Diğer olabilecek arıza ise zamanla eskiyen veya oynanmış, kurcalanmış elektrik tesisatında olabilecek temassızlıklardan veya kopmuş kablolardan da kaynaklı olabilir. Tesisattan anlamıyor iseniz kurcalamanızı kesinlikle tavsiye etmeyiz. Aracı iyi bir elektronik ustasına gözlemletmenizi tavsiye ederiz.

Orjinal Olmayan Şamandra takılması

Pek bilinmese de bizzat tecrübe edip öğrendiğim bir sorun. Orjinal olmayan veya farklı model bir araca ait olan şamandra boyutları farklı olduğundan depo ölçüleri ile uyumsuz olduğundan boyutuna bağlı olarak belirli bir seviyeden önceki benzini şamandıranın çekemediğinden aracınız benzin hortumundaki kalan benzin ile çalışıp yeni benzin gelmediğinden stop edecektir.
Eğer sizin de şamandranız orjinal değil ise ilk önce arabanıza minimum 15L benzin doldurup test edin. Eğer çalışır ise sorunu bulmuş oldunuz çalışmaz ise tamirciye arabayı bırakmaktan başka şansınız yok.

Karaoglu

Renault yedek parcaci,Renault parça,çikma,sıfır,orjinal,ucuz parça 10.000 adetten fazla orinal,sıfır ve çıkma yedek parça ile hizmetinizdeyiz.

WhatsApp chat